zofim.org.il
  
 


 
מחלקת להקת צופים בשב
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת להקת צופים בשב"א נע » כתבה: ערב מתגייסים 2006

תמונת מגזין ערב מתגייסים 2006 פורסם על ידי משה סימני
בתאריך 22/11/2006
בכתבה זו צפו 6153 גולשים

ערב מתגייסי 2006 וסיכום שנת פעילות
לפרויקט הכנה לצה"ל של תנועת הצופים- צופי שב"א
.

ערב מתגייסים שהוא סיכום שנת פעילות לפרוייקט הכנה לצה"ל ופרידה מהשמיניסטים, התקיים החודש בבית החייל בבאר שבע  בהשתתפות 53 בוגרים.

פרוייקט הכנה לצה"ל פועל במסגרת צופי שב"א זו שנה שניה במתן מענה והכנה לפני הגיוס תיאום ציפיות מול המערכת הצבאית, יצירת סביבה וקהילה תומכת למלש"ב (מועמד לשרות בטחון) תוך כדי מעורבות הורים בתהליך וכן ליווי החייל\ת במהלך השרות הצבאי בשתוף צה"ל, הגדלת מספר החיילים המשרתים בתפקידים משמעותיים.

בקרב מלש"בים רבים קיים פער של חוסר ידע ומודעות על המערכת הצבאית, כיצד מתקבלים לתפקידים השונים, איך להתייחס למכתבים המגיעים מהצבא ועוד, ובקרב החיילים קיימים נתונים המצביעים על מגמת עלייה של נפקדויות, עריקות ונשירה משרות צבאי, הנובעים  מאי חשיפה של המלש"ב למסגרות השונות של הצבא, חוסר תיאום ציפיות עם המערכת הצבאית ואי הכנה לפני הגיוס.

פעילות הכנה לצה"ל.

קהלי היעד של הכנה לצה"ל

·        מלש"בים.

·         הורים

·        חיילים.

  הפרוייקט פועל במסגרת של שבטי שב"א ברחבי הארץ וכן ב-4 ישובים נוספים שאין בהם צופי שב"א. הפעילויות בשבטים הן חלק אינטגרלי מהמערך השבטי השנתי הנותן נדבך נוסף לתהליך העצמה ופיתוח של השכבה הבוגרת. השכבגיסט עובר פעילות של הכנה לצה"ל החל מקבלת מכתב המורה לו להגיע לצו היתייצבות. צו התייצבות ללשכת הגיוס הינו המפגש הראשון של המלש"ב עם המערכת הצבאית המשפיע על עתיד גיוסו ושירותו בצה"ל, וזו ההיזדמנו לדבר על ההשלכות שיש לצו ההיתייצבות במידה ולא עושים אותו כהלכה. במידה ולא מבינים את מהות יום ההיתייצבות זה משפיע על:

·        נתונים אישיים(קב"א ) נמוכים.

·        אי-זימון לקורסים משמעותיים למלש"ב (חוסר מימוש של הפוטנציאל האמיתי של המלש"ב).

הפעולה הבאה אחרי פעולה בנושא צו תייצבות הוא: מיון ושיבוץ בפעולה זו המטרה  היא לחשוף את  המלשב"ים לתהליך המיון, למשמעותו ויעודו ובכך יוכלו לעבור את התהליך בצורה הטובה ביותר ולהשפיע על שיבוצם במידת האפשר. אלו רק מקצת הנושאים, והם משפיעים האחד על השני אם החניך ביצע בצורה הטובה ביותר את צו ההיתייצבות שכולל:

1.עידכון נתונים אישיים.(2) ראיון אישי (בו בעיקר הדגש על רמת הרצון והמוכנות לגיוס). (3) בדיקות רפואיות. (4) מבחנים עיוניים הכוללים הבנת הנקרא, אנלוגיות צורניות, אנלוגיות מילוליות, חשבון, , הבנת הוראות.

יום ההיתייצבות משפיע על מיונים ושיבוץ כי בסוף היום הזה נגזרת הקב"א (קבוצת אכות) כמו ציונים, שגוררת אחריה מיונים נוספים לקורסים שמצריכים איתור ומיון. מאוד חשוב שהמלש"ב יכיר את הליך המיון, וזאת על מנת שיוכל ל"ראות" שגם לו יש מידה מסויימת של השפעה.

 חיל החינוך והנוער של צה"ל משתף פעולה עם הפרוייקט ומקצה מדנים הפועלים בשבטי שב"א.בשנת פעילות זו פעלו בקרב השבטים 10 מד"נים. לקראת שנת פעילות הבאה הפרוייקט יגדל מבחינת היקף הפעילות בתוך הקהילה.

תפקיד המד"ן נפגש אחת לשבוע להדרכה קבוצתית והן ליווי אישי של החניך בתהליך הגיוס, הכרות עם המערכת הצבאית.

 בתהליך הקבוצתי אישי משולבים בחלק מקבוצות הכנה לצה"ל  קציני צה"ל ומש"קים בני הקהילה המהווים מודל לחיקוי לחניכי צופי שב"א.

טיפול בפניות :

 ישנן פניות בקשה לסיוע בתהליכי גיוס של יחידים שאינם שייכים לקבוצות של צופי שב"א, ששמעו או ראו בפרסומים השונים באמצעי התקשורת. בתוך פניות אלה ישנן עשרות פניות של מסורבי גיוס, כיוון שלא נתנו משקל ראוי בצווי ההתייצבות הראשונים. בפניות אלה נעשה הכוונה וליווי אישי למערכות המטפלות בצבא ומתקיים מעקב מתמיד לגבי הפניות אלה.


ערב מתגייסי 2006 נערך ב
מטרה למסור מקסימום מידע בנושא השרות הצבאי ופרידה מסודרת מחניכי צופי שב"א. הכוונה ותמיכה לאלה החוששים , עצות למלש"בים מתוך החויה  האישית של החייל .סיכום שנת פעילות של פרוייקט הכנה לצה"ל.

במהלך הערב השתתפו 53 חניכים ומדריכים על סף גיוסם לצה"ל

במהלך היום החניכים השתתפו במסדר כנפיים (חזרה גנרלית של קורס טיס) במהלך הטקס למדנו על יכולותיו של חייל האויר, מבצעיו  ההירואיים שהחייל ביצע מאז הקמתו. בתום הטקס נסענו לבית החייל בבאר שבע שם חיכתה לנו ארוחת ערב חגיגית. לאחר ארוחת הערב ברכות מפי צוות שב"א, איחולים לבבים לגיוס קל ושרות משמעותי. חולק שי – תיק גב לכול שמיניסט, מחזיק מפתחות עם סמל הצופים, שעליו חרוט ב"אהבה מצופי שב"א".

 


מופע של מלכה אנגדשט
- מלכה היא יוצרת וזמרת צעירה (מלווה את הזמר מוקי) בת הקהילה ילידת הארץ, עובדת כרגע על הוצאת אלבום משלה.

פנאל חיילים


חברי הפנאל, סרן יוני גטהון מפקד מחוז  בחיל חינוך ונוער, סגן דניאל אברהם פסיכולוג, סגן טנא דויד קצין כלואים כלא 6, סמלת אביבה טסמה מלווה את בוגרי קורס אמי"ר.

חברי הפנאל נבחרו בגלל תפקידם הצבאי שמפגיש אותם עם החייל העולה או בן לעולים שמתמודד עם קשיים רבים במהלך שרותו הצבאי. הרצון להתגייס בקרב החניכים הוא גבוה אך מנגד קיים גם חשש מהשרות הצבאי, מקום חדש כללי התנהגות שונים, שוב קליטה מחודשת.

חברי הפנאל סיפרו על השרות הצבאי ממקום אישי, מהתמודדות ברמה של קורס קצינים מ"כים הקושי הוא עצום בצבא אך הוא אפשרי. לאף אדם שמגיע לצבא המסגרת אינה קלה כי זו מערכת עם נורמות וכללי התנהגות שונים לגמרי מהערכת האזרחית.

לסיום פרוייקט הכנה לצה"ל בשנת פעילות זו קיים מפגשים קבוצתיים, ומפגשים פרטניים מול החניכים. בנוסף נעשו פרסומים בכלי התקשורת הפונים אל הקהילה האתיופית לגבי מעורבות ומודעות לגבי התהליך העובר על החניך בתהליך הצבאי. עלמנת שהשרות הנתן לחניך יוטמע, יצליח המשולש צופים, הורים, צבא חייבים לעבוד בחפיפה.


 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה